Jak najlepiej ładować telefon – Dlaczego nie ładować do 100%?


1

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o ładowanie telefonu?
W czasach, gdy większość smartfonów ma wbudowane baterie, których nie można wymienić, efektywne ładowanie jest jeszcze ważniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Pozwoli to znacznie wydłużyć czas użytkowania naszego urządzenia.

Nowe ogniwa nie mają wpływu na pamięć trwałą.

Po pierwsze, musimy obalić pewne błędne przekonanie, w nowoczesnych smartfonach nie występuje już tak zwany „efekt pamięci, jak to miało miejsce w poprzednich generacjach. Zasadniczo polegał on na tym, że jeśli użytkownik ładował baterię przed jej całkowitym rozładowaniem, jej rzeczywista wydajność spadała. Na przykład, jeśli użytkownik często zaczynał ładować baterię, gdy była ona wyczerpana w 85 procentach, jej pojemność mogła spaść o 15 procent. Dzięki dzisiejszym bateriom ten problem już nie występuje.

Jak prawidłowo ładować baterię w smartfonie?

Sposób, w jaki ładujesz telefon, ma znaczący wpływ na jego żywotność, ale być może nie zdajesz sobie z tego sprawy. Na co warto zwracać uwagę? Oto kilka pomocnych wskazówek, jak bezpiecznie ładować smartfon.

To naprawdę przykre, gdy bateria Twojego telefonu ciągle się wyczerpuje. Bardzo ważne jest prawidłowe ładowanie telefonu, ponieważ ma to znaczący wpływ na długość działania baterii. Nie jest to trudne, wystarczy tylko skupić się na kilku kluczowych elementach. Pamiętaj o tych kwestiach.

Pierwszym krokiem jest używanie wyłącznie ładowarki, która była dołączona do telefonu w momencie jego zakupu. Jeśli chodzi o ładowanie, jej parametry, takie jak prąd ładowania i napięcie baterii, są idealnie dopasowane do baterii. W niektórych przypadkach części pochodzące z rynku wtórnego nie są tak niezawodne, jak te wyprodukowane przez oryginalnego producenta.

ładowanie telefonu

Jak mogę naładować baterię w moim telefonie?

Przy pierwszym ładowaniu nowego telefonu pojawia się wiele sceptycyzmu. Tylko starsze baterie kadmowe podlegały zasadzie, że świeża bateria powinna być całkowicie rozładowana przed pełnym naładowaniem. W smartfonach nie stosuje się już tego rodzaju baterii.

Nie pozwól, aby w telefonie wyczerpała się bateria.

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, w rzeczywistości jest to najlepszy sposób na utrzymanie baterii smartfona przy życiu. Dzisiejsze baterie „lubią być często ładowane, nawet jeśli ładowanie trwa tylko kilka minut. Ważne jest, aby pamiętać, by nie rozładować jej całkowicie. Po dwóch latach ciągłego używania, wydajność wyczerpanej baterii spada.

Czy zostawiać telefon do ładowania na noc?

Nie zostawiaj telefonu podłączonego do prądu przez całą noc.

Pozostawienie telefonu podłączonego do prądu przez całą noc nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ bateria jest stale pod napięciem, powoduje to „stres baterii„. Gdy bateria jest w pełni naładowana, automatycznie odcina zasilanie, jednak gdy tylko bateria zostanie częściowo rozładowana, automatycznie rozpoczyna ładowanie. Nie powoduje to „przeładowania, ponieważ współczesne smartfony są tak inteligentne, że potrafią odpowiednio zarządzać zużyciem energii. Wytwarzanie ciepła jest jednak efektem ubocznym, który w większych dawkach i częstotliwościach może być szkodliwy dla baterii.

Utrzymuj baterię smartfona na optymalnym poziomie

Baterie litowo-jonowe mają ogniwa, które są wrażliwe na przeładowanie. W rezultacie żywotność baterii tych urządzeń może ulec znacznemu skróceniu. Jak w takiej sytuacji należy ładować telefon, aby bateria nie padła? Przez cały czas należy utrzymywać od 20 do 90% pojemności baterii. W związku z tym należy unikać zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu naładowania.

Wskazówki krok po kroku, jak prawidłowo ładować telefon

Jeśli chodzi o ładowanie smartfona, najważniejszymi kwestiami są jakość i bezpieczeństwo połączenia z gniazdkiem elektrycznym. Nie musisz używać ładowarki dołączonej do telefonu, jeśli nie chcesz. To samo można powiedzieć o zwykłym modelu z odpowiednim wejściem. Z drugiej strony, ładowarka powinna być wysokiej jakości i wyprodukowana przez renomowaną firmę.

Nikomu nie powinno być trudno zorientować się, jak naładować telefon. Wystarczy tylko podłączyć ładowarkę do źródła zasilania i podłączyć do niej smartfon. Do ładowania telefonu można również użyć kabla USB i źródła zasilania, takiego jak powerbank lub laptop. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą być spełnione odpowiednie warunki, w związku z tym nie trzymaj smartfona na słońcu, w pobliżu grzejnika ani zawiniętego w koc na noc. Utrzymuj stałe zasilanie oraz unikaj ekstremalnych temperatur i wilgotności.

Aby zapewnić optymalne działanie i bezpieczeństwo, należy używać ładowarki zaprojektowanej specjalnie do urządzenia, które ma zasilać. Na rynku dostępna jest szeroka gama ładowarek indukcyjnych, różniących się mocą i typem końcówki. Dokonując zakupu, należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta i kupić urządzenie zgodne ze specyfikacją telefonu. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w wysokiej jakości powerbank, aby mieć zapasowe źródło zasilania na wypadek awarii.


Masz w domu zwierzaka i nie wiesz jak ukryć kuwetę dla kota?