Jak najlepiej mierzyć temperaturę? Jaki pomiar temperatury jest najdokładniejszy?


1

Do pomiaru temperatury można używać termometrów bezdotykowych, rtęciowych lub elektronicznych. Temperaturę czoła, pachy, ucha i odbytu można mierzyć na różne sposoby. Jak długo to trwa? O tym decyduje rodzaj termometru, którego używasz. Istotna jest również wiedza, że prawidłowe wartości zmieniają się w zależności od miejsca i wieku (inne dla niemowląt, starszych dzieci i dorosłych). Dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała.

Jak mierzyć temperaturę pod pachą, w ustach, w uchu lub w odbycie?

Umieść termometr pod pachą i dokonaj odczytu, końcówka termometru powinna być w bliskim kontakcie ze skórą pod pachą. Utrzymuj stały nacisk ramieniem na termometr. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę pod pachami w zakresie od 35,5 do 37°C. 36,4°C to idealna temperatura pachowa dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

Po zdezynfekowaniu termometru np. alkoholem, należy wypłukać go wodą. Aby uniknąć przygryzienia termometru, należy umieścić jego końcówkę pod językiem i trzymać usta zamknięte podczas pomiaru.
Termometr ze smoczkiem może być stosowany u noworodków i małych dzieci. Na tarczy znajduje się wyświetlacz cyfrowy, a w silikonowej części znajdują się czujniki, które dziecko ssie, aby zmierzyć temperaturę.

Temperatura w ustach może wynosić od 36,1°C do 37,5°C, w zależności od osoby.

Pomiar przez odbyt: Przed zmierzeniem temperatury należy posmarować końcówkę termometru żelem na bazie wody. Włóż go do odbytu tylko do połowy.
Temperatura powinna wynosić 37,6°C, a nie 37,5°C.

najlepszy termometr

Z termometrem w ręku

Pierwsze objawy zakażenia to gorączka, dreszcze, bóle, przyspieszone bicie serca, drażliwość, uczucie pieczenia twarzy i łzawienie oczu. Kolejnymi objawami są osłabienie i pocenie się, a następnie ból oczu i głowy oraz niewyraźne widzenie. Większość osób, u których występują te objawy, choruje na grypę, powszechną chorobę związaną z przeziębieniem i zapaleniem gardła.

W wyniku tych chorób może dojść do zapalenia płuc, a nawet zapalenia opon mózgowych, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy i regularnie kontrolować temperaturę. Co oznacza podwyższona temperatura na termometrze? Gorączka jest wskaźnikiem, że organizm walczy z infekcją i podnosi temperaturę ciała w odpowiedzi na sygnały, jakie układ odpornościowy otrzymuje o obecności w organizmie drobnoustrojów chorobotwórczych, co zmniejsza zdolność infekcji do namnażania się.

Leków przeciwgorączkowych nie należy stosować, dopóki naturalny mechanizm obronny organizmu nie będzie miał szansy zadziałać. Istnieje wiele leków, które można stosować w leczeniu gorączki, w tym paracetamol, kwas acetylosalicylowy i ibuprofen. Pierwszym krokiem jest zmierzenie temperatury za pomocą termometru. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza oznacza konieczność zastosowania leczenia farmakologicznego. Obniżenie temperatury ciała nie jest dla nas szkodliwe, ale odpoczynek i „leczenie gorączki w łóżku już tak, dlatego jest to tak ważne. Nie należy lekceważyć niebezpieczeństwa związanego z pójściem do pracy lub szkoły w czasie choroby, gdyż może to doprowadzić do osłabienia mięśnia sercowego.

Które termometry są najdokładniejsze?

Obecnie mamy do wyboru wiele różnych typów termometrów. Każdy z nich ma inny zakres pomiarowy, a także inną łatwość użycia. Aby uzyskać najdokładniejszy odczyt, należy używać termometru dotykowego.

Termometry są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach.

Termometry rtęciowe zostały wycofane z rynku i produkcji w 2009 r. ze względu na twierdzenia, że rtęć jest toksyczna i niebezpieczna. Dostępny jest bezrtęciowy szklany termometr medyczny z kapilarą wypełnioną stopem galu, indu i cyny, a także jego brat bliźniak. Używanie go jako zamiennika rtęci jest bezpieczne i dokładne do 0,1 stopnia Celsjusza, ponieważ jego rozszerzalność cieplna jest podobna do rozszerzalności rtęci. Termometr medyczny bezrtęciowy można dezynfekować alkoholem lub innymi środkami dezynfekującymi, które nie reagują ze szkłem, a termometr ten może być używany w wielu różnych sytuacjach. Za pomocą termometru szklanego można dokładnie zmierzyć temperaturę pod pachami, na języku i w odbycie. Poważną wadą jest czas pomiaru, przy każdym pomiarze należy wstrząsać kolumną kapilarną do temperatury 36,0 stopni Celsjusza. Z drugiej strony termometr medyczny wykonany ze szkła jest tańszy, co jest jego zaletą.

Jaki pomiar temperatury jest najdokładniejszy?

W zależności od osoby, u której dokonujesz pomiaru i termometru, którym dysponujesz, metoda, którą zastosujesz, będzie się różnić. Najdokładniejsze odczyty daje pomiar temperatury błony bębenkowej i odbytu, ponieważ są one najbardziej zbliżone do rzeczywistej temperatury wewnętrznej ciała. Dokonując pomiaru na czole lub skroni, należy pamiętać, że pot lub kosmetyki mogą wpłynąć na wynik pomiaru.


Wsad do pralki suchy czy mokry? Zastanawiałeś się nad tym?