Na jakim drzewie rosną żołędzie? Poznaj odmiany dębu


0
owoce dębu

Często zdarza się, że w pokoju zapada cisza, gdy poruszany jest temat tego, na jakim drzewie rosną żołędzie. Żołędzie są owocami dębu, więc odpowiedź jest naprawdę elementarna. Termin ten jest najczęściej używany w odniesieniu do miski mieszanych orzechów i owoców, ale czasami jest również używany jako slangowe określenie samego owocu.

Czym wyróżnia się dąb?

W Polsce znajdziesz bardzo dużo dębów. Żołędzie są charakterystycznymi owocami wielu różnych gatunków dębów. Owoce te są zjadane przez wiele różnych stworzeń, w tym ludzi.

Aż 30 metrów to maksymalna wysokość, na jaką może wyrosnąć dąb. Jego smukłe ogonki i zaokrąglone wgłębienia na liściach służą jako wizualna wskazówka w przypadku braku identyfikujących owoców. Żołędzie często mają dużą łodygę. Zaczynają się na zielono, ale w końcu stają się brązowe.

Czy możemy się spodziewać, że z żołędzi wykiełkuje dąb?

Jednymi z najbardziej zachwycających drzew są dęby. Na naszym forum odbyła się wciągająca dyskusja na temat wyhodowania go z żołędzi.

Czy znasz wszystkie rodzaje dębów, jakie istnieją?

Silne i dostojne dęby przyciągają wzrok. Mają wyjątkowo długą żywotność, sięgającą nawet tysiąca lat. Słowianie wierzyli, że te mityczne są świętym drzewem boga piorunów. Natomiast celtyccy druidzi wierzyli, że drzewa te mają nadprzyrodzoną moc.

owoce dębu

Ponadto, dęby stały się symbolem Polski. Tradycja głosi, że Anioł Stróż Polski został obdarzony przez Boga podczas chrztu kraju. Następnie dał królowi Mieszkowi I żołądź z dębu, mówiąc, że będzie to święte drzewo dla Polaków. Pozwólcie, że opowiem Wam o historii naszego „starożytnego dębu. Do Bartka, z całego serca

Sadzenie dębu, ale jaki gatunek wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele różnych gatunków dębów, a każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Pomimo wolniejszego wzrostu niż inne gatunki drzew, niektóre z nich mają swoje wyraźne cechy, które to rekompensują.

Nasz rodzimy dąb, dąb szypułkowy, może osiągać wysokość od 20 do 30 metrów. Szerokość korony zwykle nie jest zauważalnie zmniejszona. Nazwa „dąb szypułkowy odnosi się do faktu, że orzechy tego drzewa, zwane żołędziami, przenoszone są na długich szypułkach. Drewno z tych drzew jest najwyższej jakości, jakie można znaleźć w naszych lasach. Ze względu na wysoką zawartość garbników jest odporne na rozkład i długo pozostaje twarde i wytrzymałe. Proszę zwrócić uwagę, że drewno dębu szypułkowego może pozostać zanurzone w wodzie przez setki lat bez utraty jakichkolwiek cech użytkowych. Jedyną modyfikacją będzie ciemniejszy odcień drewna zwany „polskim hebanem lub „czarnym dębem.

Rodzimym dla tego obszaru jest również dąb bezszypułkowy, bliski krewny wspomnianego dębu. Czym dokładnie różnią się te dwa gatunki? Żołędzie rozwijają się najpierw w grupach po trzy do sześciu na krótkich pędach (ogonkach), a nie na dłuższych szypułkach. Tak zwane „siedzące żołędzie są tym, co widzimy tutaj. Ponadto pień dębu szypułkowego jest naszkicowany od podstawy korony aż do jej szczytu. Więcej symetrii widać w liściach. Nie żyje on również tak długo jak dąb szypułkowy. Drewno dębu szypułkowego ma takie same cechy jak jego bliższego rodzeństwa. Najczęściej jest używane do produkcji takich rzeczy jak meble, statki, beczki do wina itp.

Drzewa z Ameryki Północnej, w tym dąb czerwony, zostały wprowadzone do Europy. Rośliny te są wytrzymałe i odporne, lepiej znoszą zanieczyszczenie powietrza, suszę, mróz i silny cień niż nawet nasze rodzime dęby. Dodatkowym atutem jest to, że rośnie dość szybko. W porównaniu z innymi dębami jego tempo wzrostu jest wyjątkowe. Na sezon jesienny ubrany jest w piękny płaszcz. Określenie „dąb czerwony pochodzi od faktu, że jego liście przybierają jaskrawy odcień czerwieni, czasem nawet głęboki szkarłat lub karmin. Czerwony dąb jest powszechnie wykorzystywany jako drewno w przemyśle meblarskim.

owoce dębu

Proces uprawy dębów

Biorąc pod uwagę, że dęby nie potrzebują dużo miejsca, aby się rozwijać, są łatwe do posadzenia. Ponieważ znajduje się w słonecznym miejscu z dużą ilością składników odżywczych, będzie kwitnąć. Możemy uprawiać te wspaniałe drzewa nawet jeśli nasza ziemia jest uboga i jałowa.
Podsumowanie

Dęby to silne i dostojne drzewa, które rzadko sprawiają problemy w ogrodach. Produkowane przez nie drewno jest najwyższej jakości i charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, co czyni je cennym surowcem. Dziki, wiewiórki, jelenie i dzikie ptaki znajdują w nich obfitość pożywienia. Nie mówiąc już o tym, że kto z nas nie robił samodzielnie lub z dzieckiem ludzi z żołędzi?

Ciekawostka

Dąb szypułkowy należy do największych w naszym lesie. Mały ogródek to nie miejsce dla niego! Dąb ma korzeń palowy, dlatego przed przesadzeniem należy go dość głęboko wykopać. Nie wszystkie gleby są odpowiednie dla dębu. Preferuje on glebę bogatą, zacienioną i wilgotną. Nie ma sensu ustawiać go na ruchomych piaskach.


Chcesz dowiedzieć się Od czego zależy prędkość rozchodzenia się dźwięku