Pniak z korzeniami po ścięciu drzewa. Jak pozbyć się ściętego pnia drzewa?


1
Jak pozbyć się ściętego pnia drzewa

Po wycince drzew usuwanie pniaków może być trudnym zadaniem. W wielu przypadkach nie da się usunąć sękatych korzeni drzewa z ziemi i stworzyć idealnie równego trawnika.

Bez zezwolenia władz można wycinać na działce wyłącznie drzewa, które są własnością osób fizycznych, nie są sprzedawane i nie są wykorzystywane do celów komercyjnych. Jeśli obwód pnia na wysokości pięciu centymetrów nad ziemią nie przekracza określonych limitów, można wyciąć drzewa bez zezwolenia (w zależności od gatunku może to być obwód: 50 cm, 65 cm lub 80 cm). Drzewa i krzewy owocowe, a także krzewy w grupach o powierzchni nie większej niż 25 m2 można usunąć, jeśli zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, wypadków, katastrof lub jeśli przyczyni się to do rekultywacji nieużytków na cele rolnicze.

Korzenie i pniaki mogą być trudne do usunięcia z działki po usunięciu drzew. Ich obecność będzie przeszkadzać i umniejszać piękno otoczenia, nawet jeśli można je zamaskować. Aby pozbyć się tych pozostałości, można wynająć drwala.

Jak pozbyć się ściętego pnia drzewa?

Frezowanie pniaka drzewa

Z pnia i korzeni żywego organizmu będą wyrastać nowe odrosty. Na domiar złego pień może rzucać się w oczy i zajmować cenną przestrzeń. Można go skutecznie usunąć za pomocą frezarki.

Za pomocą tej techniki można usunąć nawet najbardziej uporczywe korzenie i pniaki. Duże maszyny są wykorzystywane do rozdrabniania korzeni i pniaków za pomocą specjalnych ostrzy. Na miejscu pniaka pozostaje tylko zasiać trawę lub kwiaty.

Pierwszą opcją jest saletra amonowa. W środku pnia należy wywiercić otwór i wsypać do niego saletrę amonową. Nie jest to jednak metoda szybka. Aby nastąpiło zniszczenie, potrzeba nawet kilku lat.

Wykopywanie jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną metodą. Jest ona pracochłonna i uciążliwa, ale pozwala wykonać zadanie. Dostęp do koparki znacznie ułatwi sprawę. W niektórych sytuacjach wykopanie pnia może być opłacone. Z kolei robocizna koparki kosztuje około 100-120 zł za godzinę.

Wykopanie pnia drzewa to najprostsza metoda. Odkopanie pnia jest najprostszą metodą, jeśli drzewo nie jest zbyt duże. Jeśli korzenie drzewa nie są zbyt głębokie, do usunięcia problemu wystarczy kilka prostych narzędzi i dużo pracy.

Wyrwanie pniaka

Do usuwania pni z mniejszych drzew można użyć wciągarki, na przykład w centrum ogrodniczym można wypożyczyć wyciągarki. Aby zapewnić bezpieczeństwo, ogrodnik zademonstruje, jak używać wciągarki. Dźwignię uzyskuje się przez pozostawienie znacznej części pnia drzewa, o wysokości do 1,5 m.

Jeśli masz samochód, możesz spróbować wyciągnąć pień za pomocą liny holowniczej. Jeżeli jednak pień drzewa zostanie nagle wyrwany z korzeniami, może się zdarzyć, że w wyniku tej czynności zostanie rozbita tylna szyba. Należy zachować szczególną ostrożność.

Usuwanie pni drzew

Rozkład pni drzew przy użyciu żywej grzybni

Gałęzie, korzenie, pnie i kora? Dla grzybni to żaden problem. W produktach tych często spotyka się szczepy grzybni znane jako peniophora gigantea. Jeśli jednak używasz tej grzybni na pniach świerka, postępuj ostrożnie. Grzybnia będzie niszczyć wszystkie inne pędy, z którymi wejdzie w kontakt. Aby uniknąć wysuszenia grzybni i utrzymać pień w dobrej kondycji po kilku sezonach, warto pamiętać, że do rozkładu niezbędna jest wilgoć.

Przed użyciem tego środka do niszczenia korzeni drzew należy wyciąć przednią część pnia. W ten sposób uzyskamy miejsce dla naszych grzybów. W tej sytuacji doskonałym pomysłem jest przykrycie pnia wilgotną ziemią, inne metody obejmują przykrycie pnia folią plastikową, aby zapobiec wysychaniu i pękaniu.

pień drzewa

Powody usuwania pniaków drzew

Usuwanie pniaków jest istotnym elementem usuwania drzew, który często jest pomijany. Po ścięciu drzewa pniak może pozostać w ziemi, co może stanowić pewną trudność, system korzeniowy obumarłego drzewa może wyrastać przez pień, pomimo jego rozkładu. Jeśli chcesz utrzymać resztę ogrodu w zdrowiu, będziesz musiał usunąć pnie po ściętych drzewach. Na domiar złego, żywotne korzenie niektórych roślin mogą przedostać się do gleby i uszkodzić nasze ścieżki i ściany w ogrodzie.

Ryzyko wystąpienia chorób korzeni, takich jak grzyb miodowy, jest zbyt duże, aby ryzykować pozostawienie całkowicie martwego pnia na miejscu, dlatego nie warto ryzykować. Gnijący pień może sprowadzić do naszego ogrodu gryzonie.

Po wycince drzew usuwanie korzeni drzew może być trudnym zadaniem. Aby zrobić to dobrze i bezpiecznie wymagane są specjalistyczne szkolenia i doświadczenie. Jeśli warunki są odpowiednie, proces rozkładu pniaka może trwać krótko lub nawet trzy lata.

Jakich metod nie stosować podczas usuwania pniaków?

Palenie pniaka na terenie posesji jest jednym ze sposobów, których należy stanowczo unikać. ze względu na opady deszczu często nie jest to możliwe.

Stosowanie środków chemicznych również nie jest najlepszym pomysłem. Środki które mogą przedostać się do gleby i zakłócić jej delikatną równowagę chemiczną nie powinny być stosowane.


Kupiłeś auto i chcesz je zarejestrować? Zobacz jak najlepiej zdjąć naklejkę rejestracyjną z szyby.